Gökçeada

Gökçeada'yı Keşfedin

Aydıncık sahili
İlçe merkezine uzaklığı 13 km. dir. Yaz aylarında adanın en gözde plajı konumundadır. Sahil uzunluğu yaklaşık olarak 2 km. dir. Rüzgar sörfüne ilgi duyanlar için de oldukça uygun bir mekan konumundadır.

 

Peynir Kayalıkları
Kuzulimanı ‘nın hemen solunda yer alır. Üst üste sıralanmış peynir kalıplarını andıran ilginç kaya oluşumlarıyla dikkat çeker. Burayı karadan görmeniz mümkün değildir. Ancak, tekne ile denizden görebilme şansınız vardır.

 

Yıldız Koyu
Adanın en güzel koylarından biridir. İlginç kaya oluşumlarıyla dikkat çeker. Su altı güzellikleri nedeniyle TÜDAV’a tahsis edilmiş ve Su Altı Milli Parkı olarak ilan edilmiştir. Bu park Türkiye’nin ilk ve tek su altı milli parkıdır.

 

Laz Koyu
Gökçeada doğal yapısı nedeniyle irili ufaklı koyu bünyesinde barındırmaktadır. Şahinkaya Arazisi içinde yer alan Laz Koyu’ dur. Doğal yapısıyla ve güzelliğiyle Laz Koyu hoşça vakit geçirilebilecek kumsallardandır.

 

Tuz Gölü
Tuz gölü ilkbaharda flamingolara ev sahipliği yaptığı gibi, Yaz aylarında da suyun çekilmesi ile oluşan siyah renkli çamurun Gökçeada Kaymakamlığının yaptırmış olduğu analizler sonucu; içerdiği kimyasallar sebebi ile cilt ve eklem rahatsızlıklarına iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Çamurdan arınmanın yolu ise yanı başında bulunan denize girmektir.

 

Kaya Mezarı
Aydıncık’ı Uğurlu’ya bağlayan asfalt yolun sağında Kokina mevkiinde yer alan Kaya Mezarı’nın ilçe merkezine uzaklığı 18 km. civarındadır. Kaya içerisine oyulmuş ve Roma Dönemi’ne ait olduğu tahmin edilmektedir.

 

Dereköy Çamaşırhaneleri
1950-60’lı yıllarda 1950 hane ile adanın hatta Türkiye’nin en büyük ve kalabalık köyüymüş. İçerisinde 22 kahve, 2 sinema, çok sayıda berber, bakkal, terzi gibi dükkanlar ve 3 zeytinyağı imalathanesi bulunurmuş. Adanın en büyük çamaşırhanesi hala burada ve ziyaret edilebilir.